top of page

Csíkszentkirály -Borsárosfürdő 2005

Együttműködő partnerek:

Csíkszentkirály Önkormányzata és Közbirtokossága

Alcsíki Kistérségi Társulás

Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület

Tervezők, szervezők, csapatvezetők:

Barabássy Somogy Örs (fafaragó), Böjte József (alpolgármester), Csaba Kinga (tájépítész), Dékány Diána (építész), Elek Attila (tájépítész), Esztány István (iparművész), Gergely Csaba (tanár), Hegedüs Alice (vándorépítész), Herczeg Ágnes (tájépítész), Jánosi Csaba (geológus), Kiss István (építész), Kovács Áron (építész), László Viktor (tájépítész), Nagy György (építész), Öllerer Kinga (ökológus), Rózsa Sára (építész), Szabó Ágnes (tájépítész), Székely Ernő (polgármester), Takács Edvárd (tájépítész), Tiboldi András (iparművész), Tikk Dóra (tájépítész), Török Ádám (vándorépítész)

 

Jánosi Csabának szólt Székely Ernő polgármester, hogy Csíkszentkirály is szeretne kalákázni, a Borsáros egykor híres kis fürdőjét újjáéleszteni. A helyszínen, az Olt partján nagy, kibetonozott, a növényzet által is benőtt medencét találtunk. Nagy kedvvel fogtunk neki a tervezésnek; öltöző, filagória, forrásház, budi, a vizes területen átvezető pallóutak, hidak, az útról levezető lépcső, táblák, kis székelykapu, keresztek, Mária oltár szerepeltek a terveink között. Az egyeztetések során megfogalmazódott, hogy miután Csíkszentkirály a Kárpát-medence szentkirályos településeit összefogó szövetség tagja, utaljunk valamilyen módon Szent István királyunkra. Így jött az ötlet, hogy formázzuk meg a Szent Koronát élő fűzből. A munkák hordereje láttán a csíkszentkirályi szervezők kissé megtorpantak, lesz-e erejük mindezt anyagilag és fizikailag megvalósítani. Előző évi tapasztalatainkra és a helyi vezetők rátermettségére hivatkozva belevágtunk a munkába. A kaláka emblémájává vált az alpolgármester, Jóska által kezelt tűzoltóautó, amely a vizet pumpálta, és amely egyben a szerszámos raktár is volt. Egy nagy vihar alkalmával pedig kipróbáltuk, hányan is lehet belepréselődni. A kaláka során sokszor elvert minket az eső, mégis mindennel elkészültünk az avatásig. Az avatáson is esett, de ez sem
a mi, sem a helybéliek örömét nem vette el, sem pedig a helyi fúvószenekart nem zavarta. A kaláka legemlékezetesebb pillanata a korona nehéz keresztjének duda- és tárogatószóval kísért beemelése volt, amely mindannyiunkat próbára tett, szem nem maradt szárazon. A kaláka helyszínek közül itt található a legnagyobb medence, amely a szép fekvésű terület mellett sokakat vonz fürdőzésre.
2010-ben a megyei tanács támogatásával a terület felett kalákás melegvizes fürdőt építettek. A tervezők és építtetők sajnos nem vették
figyelembe azt a munkát, amely lehetővé tette a továbbfejlesztés lehetőségét. Kellő tisztelet hiányában a közösségi összefogással, kalákában elkészült objektumok közül áldozatul esett néhány szeretettel megépített építmény.

bottom of page